Samyeli.ORG

Chat Sohbet

Chia Tohumu Faydaları

CHİA TOHUMU NEDİR? MUCİZEVİ TOHUMUN FAYDALARI

Yüzyıllardır Aztek ve Maya diyetlerinin temel yiyeceği haline gelen Chia tohumları aynı zamanda bu dillerde “güç” manasına geliyor. Zira bu bitkinin tohumları genellik ile atletizm ile uğraşan kimselerin kullandığı yiyecekler olarak da biliniyor idi. Özellik ile savaşçılar ve koşucular gibi uzun mesafeler alması gereken kimseler bir nevi “benzin” olarak bu ürünü tüketiyor idi.

Günümüz dünyasında bu tohumlar oldukça sağlıklı bir bedene sahip olmanın yanı sıra göstermiş olduğu yararlar nedeni ile de hemen hemen her insanın ilgisini çekmektedir. Zengin bir gıda malzemesi olarak dikkat çeken bu tohumların antioksidan nitelikleri de bulunuyor.

CHIA TOHUMU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Son zamanların oldukça popüler besinlerinden birisi olarak bilinen bu tohumlar Salvia Hispanica bitkisi kullanılarak elde edilen oldukça küçük olan simsiyah tohumlar olarak bilinir. Bunun ile birlikte nane familyasına ait olan çiçekli bir bitki türü olması ile de güney ve orta Meksika’nın yanı sıra Guatemela bölgesinde yetişmektedir. Kolombdan önce yaşayan Azteklerin ektiği bu tohumlar usul ve erkana dikkat edilerek hazırlandığı zaman kolaylık ile sindirilebilir. Bütün bunlara ek olarak bol miktarda faydaları da bulunan ve yapılan araştırmalar neticesinde düzenli bir şekilde bu chia tohumu yemenin sağlığı çeşitli şekillerde biçimlendirdiğini ortaya koyuyor.

Bütün bunlara ek olarak bu tohumları tüketmenin en bilinen yollarının başında ise su ya da süt içerisinde iki saat bekleterek bu ürünlerin şiştikten sonra yumuşamalarını beklemek. Bu bekleme nihayete ermeden önce tohumlar sıvıyı iyi bir şekilde emip bir jel oluşturduktan sonra muhallebi benzeri bir dokuya kavuşan bu kavuşum alternatif bir şekilde gece vakti buzdolabına konularak ertesi gün yemeğe hazır hale gelebilir.

Bu ürünü lezzetlendirme amacı ile aromalı süt eklenebileceği gibi meyve suları, tarçın, bal ya da zencefil eklenerek chia tohumları ıslatılması sağlanabilir.

NEDEN BU KADAR FAYDALI?

Bu chia tohumların oldukça faydalı olmalarının ana sebebi omega-3 yağlarının yanı sıra zengin bir şekilde lif, vitamin ya da mineral içermesidir. Bunun ile birlikte oldukça faydalı bir protein kaynağı olarak bilinir. Özellik ile vejetaryan ya da vegan diyetleri için bir dizi amino asit temin edilir iken protein, lif ve yağ bileşiminden oluşan yapısı nedeni ile nispeten daha yavaş sindirilir.

Bütün bunlara ek olarak kan şekeri seviyelerini denge içerisinde tutabilme adına oldukça yavaş ve uzun bir enerji salınımından sonra bu durum gerçekleşir. Ayrıca chia tohumları bazı önemli besinleri içermektedir. Bu chia tohumları yirmi beş gramlık bölümü tam dokuz gram lif içerir. Günlük tüketilmesi istenen lif miktarı ise otuz gramdır. Dolayısı ile her gün yirmi beş gramlık tohumlar günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılamaktadır.

Asıl olarak Meksika bölgesinde yetişen bu bitki tıbbi niteliklerinin yanı sıra besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Bunun ile birlikte bu bitki o kadar çok değerlidir ki para birimi olarak da kullanılır. Azteklerin savaşçılarının tam bir gün boyunca bir kaşık dolusu chia ile ayakta kaldığı söylenmektedir.

Chia Tohumları oldukça karmaşık bir şekilde lif içeren ve son derece faydalı yağlara sahip olan yapısı nedeni ile vücudun insülin düzeylerini dengeler. Ayrıca bağırsak hareketlerinin de düzenli hale gelmesini sağlamaktadır. Son olarak bağırsakların içerisinde yer alan prebiyotiklerin büyümesine de son derece katkıda bulunduğu için vermiş olduğu dolgunluk hissi ile daha geç acıkmayı sağlar.

Post Tagged with, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir